SGM15C1280A1 SWIR InGaAs Infrared Camera Module
MOQ: 1
Price: Negotiable
Payment Method: T/T
Detail Information
Place of Origin
Beijing
Brand Name
BeyondView
Certification
RoHS2.0
Model Number
SGM15C1280A1
Detector Type:
InGaAs
Spectral Response:
0.9um ~ 1.7um
Frame Rate:
100Hz
Resolution:
1280×1024/15um
Working Voltage:
DC 12~24V
Power Consumption:
≤5W
Highlight:
SGM15C1280A1 Camera Module
SWIR InGaAs Infrared Camera Module
Product Description
Product Description:
Main Features:
· Automatic exposure
· Automatic gain control
· Non-uniform correction, blind pixel replacement
· Brightness/contrast adjustment (manual/automatic)
· Image horizontal/vertical mirroring function
Technical Parameters:
Model SGM15C1280A1
Detector type InGaAs
Spectral response 0.9um ~ 1.7um
Detector resolution 1280×1024
Pixel size  15um
Frame rate  100Hz
Lens Optional
Electrical Characteristics
Working voltage DC 12~24V
Power consumption ≤5W
Physical Characteristics
Weight ≤250g (Without lens)
Size 55*65*52mm (Without lens)
Extension Interfaces
Video interface CVBS, USB, BT1120, Optical Fiber, MIPI, LVDS
Other interfaces Power supply, communication serial port
Environmental Adaptability
Working temperature -40℃~+65℃
Storage temperature -40℃~+65℃
Vibration ≥2g (15Hz~500Hz~15Hz)